Οταν Επεσε το Τελευταίο Σπαθί... (2003)
Οταν Επεσε το Τελευταίο Σπαθί... (2003) - Δράση Ταινίες 143 λεπτά. Der letzte Feldzug der Samurai, When the Last Sword Is Drawn, Mibu gishi den, The Last Sword - Die Wölfe von Mibu, Poslední věrný chrámu Mibu. Τις τελευταίες μέρες της περιόδου του Έντο (1899), μεταξύ των Σνσενγκούμι, των αξιωματικών της αυτοκρατορικής μητρόπολης, υπάρχει ένας άντρας με αξιοθαύμαστη ικανότητα στο σπαθί, ο Κανισίρο Γιοσιμούρο, οικονομικός πρόσφυγας από την φτωχική βόρεια Ιαπωνία. Η μόνη του ανησυχία είναι η επιβίωση και η αυτοπροστασία του, προκειμένου να κερδίσει χρήματα για να συντηρήσει την πεινασμένη οικογένεια του. Ο φίλος του, σαμουράι, τον περιφρόνησε για τους ανέντιμους και ιδιοτελείς τρόπους του. Μεταξύ των ανταγωνιστών του είναι και ο Σάιτο, μια ηγετική φιγούρα μέσα στην ομάδα. Στη διάρκεια εμφύλιου πολέμου, όπου οι Σινσεγκούμι καλούνται να υπερασπιστούν τη φυλή τους ενάντια στα ανώτερα στρατεύματα, ο Κανισίρο ξεχωρίζει κατ` επανάληψη στις θανάσιμες μάχες, με αποτέλεσμα να κερδίσει το σεβασμό του συντρόφου του και τη φιλία του Σάιτο. japan, samurai, based on novel or book, kyoto, japan, jidaigeki, edo period, humanity, 19th century, shinigami, bakumatsu
Κυκλοφόρησε: Jan 18, 2003
Χρόνος εκτέλεσης: 143 λεπτά
Αστέρια: Kiichi Nakai, 佐藤浩市, Yui Natsukawa, Takehiro Murata, 中谷美紀, Yuji Miyake
Crew: Yojiro Takita (Director), Nobuko Tomita (Editor), Takehiro Nakajima (Screenplay), Jiro Asada (Original Story), 久石譲 (Original Music Composer), Takeshi Hamada (Director of Photography)